TDX100M480D
nVent ERICO
* Actual product may vary from image
Modular TDX Panel Protector, 100 kA, 480 V Un, 3Ph? 3W+G Distribution System
Details
MFG PART #:TDX100M480D
McMc Part #:ERICTDX100M480D
UPC #:782856593324
Inventory
Details
MFG PART #:TDX100M480D
McMc Part #:ERICTDX100M480D
UPC #:782856593324
Inventory
Attributes
Brand:nVent ERICO
Dimensions:9.45 in H x 3.31 in W x 3.07 in D
Electrical Ratings:480 Delta V AC, 480 Delta VAC
Enclosure Type:NEMA 4/IP65
Environmental Conditions:-40 to 176 deg F
ETIM:EC000941
Frequency Rating:50/60 Hz
Indicator Type:Audible Alarm/LED/Mechanical Flag
Material:Metal
Modes of Protection:L-N/L-PE/N-PE
Mounting Type:3/4 in Straight Nipple
Peak Surge Current:100 kA
Phase:3
Series:TDX Series
Short Circuit Current Rating:200 kA
Type:Modular
Wire Size:10 AWG