51A-N5-40W
Edwards Signaling™* Actual product may vary from image
Edwards Signaling™ 51A-N5-40W 51 Series Cylindrical Flashing Beacon With Base Mounted Horn, 120 V AC, Incandescent Lamp, Surface Mount, Amber Lens, UL/cULus Listed
Details
MFG PART #:51A-N5-40W
McMc Part #:EDWA51AN540W
UPC #:782640213063
Inventory
Details
MFG PART #:51A-N5-40W
McMc Part #:EDWA51AN540W
Attributes
Brand:Edwards Signaling™
Amperage Rating:0.35 A
Average Life:700 hr
Diameter:6 in
Dimensions:7-3/8 in H x 6 in W
Flash Rate:65 fpm
Lamp Type:Incandescent
Lens Color:Amber
Light Output:189 Lumens
Material:Polycarbonate Lens/Cast Metal Base
Mounting Type:Surface
Series:51 Series
Specifications Met:UL/cULus Listed
Temperature Rating:-31 to 150 deg F
Type:Cylindrical
Voltage Rating:120 V AC, 120 VAC
Wattage:40 W