125HALFR120AB
Edwards Signaling™* Actual product may vary from image
Edwards Signaling™ 125HALFR120AB 125 Class Flashing Beacon, 120 V AC, Halogen Lamp, 3-1/4 in Dia, Panel Mount, Red Lens
Details
MFG PART #:125HALFR120AB
McMc Part #:EDWA125HALFR120AB
UPC #:782640051283
Inventory
Details
MFG PART #:125HALFR120AB
McMc Part #:EDWA125HALFR120AB
Attributes
Brand:Edwards Signaling™
Amperage Rating:0.2 A
Average Life:25000 hr
Diameter:3-1/4 in
Dimensions:3-7/8 in H
Flash Rate:65 fpm
Housing Material:Nylon Base/Polycarbonate Dome
Lamp Type:Halogen
Lens Color:Red
Mounting Type:Panel
Temperature Rating:-31 to 150 deg F
Voltage Rating:120 V AC, 120 VAC
Wattage:12 W