Edwards Signaling™ 125INCFG120A 125 Class Flashing Beacon, 120 V AC, Incandescent Lamp, 3-1/4 in Dia, Panel Mount, Green Lens
Details
MFG PART #:125INCFG120A
McMc Part #:EDWA125INCFG120A
UPC #:782640050828
Inventory
Details
MFG PART #:125INCFG120A
McMc Part #:EDWA125INCFG120A
UPC #:782640050828
Inventory
Attributes
Brand:Edwards Signaling™
Amperage Rating:0.15 A
Diameter:3-1/4 in
Dimensions:3-7/8 in H
Flash Rate:65 fpm
Housing Material:Nylon Base/Polycarbonate Dome
Lamp Type:Incandescent
Lens Color:Green
Mounting Type:Panel
NEMA Rating:NEMA 4X
Series:125 Class
Shape:Cylindrical
Temperature Rating:-31 to 150 deg F
Voltage Rating:120 V AC, 120 VAC