Edwards Signaling™ Polaris™ 57PLEDMA120A Rotating Multi-Mode Beacon, 120 V AC, LED Lamp, Surface Mount, Amber
Details
MFG PART #:57PLEDMA120A
McMc Part #:EDWA57PLEDMA120A
UPC #:782640140123
Inventory
Details
MFG PART #:57PLEDMA120A
McMc Part #:EDWA57PLEDMA120A
UPC #:782640140123
Inventory
Attributes
Brand:Edwards Signaling™
Amperage Rating:0.25 A
Average Life:148000 hr
Color:Amber
Dimensions:6-1/2 in L x 6-1/2 in W x 8 in H
Flash Rate:65 fpm
Flash Type:Steady-On/Seven Flash Pattern
Housing Material:Metal
Lamp Type:LED
Mounting Type:Surface
NEMA Rating:NEMA 4X
Series:57PLEDM
Temperature Rating:-31 to 151 deg F
Type:Rotating
Voltage Rating:120 V AC, 120 VAC