57PLEDMB24ADB
Edwards Signaling™* Actual product may vary from image
Edwards Signaling™ Polaris™ 57PLEDMB24ADB Rotating Multi-Mode Beacon, 24 VAC, 12 to 24 VDC, LED Lamp, Surface Mount, Blue
Details
MFG PART #:57PLEDMB24ADB
McMc Part #:EDWA57PLEDMB24ADB
UPC #:782640140031
Inventory
Details
MFG PART #:57PLEDMB24ADB
McMc Part #:EDWA57PLEDMB24ADB
Attributes
Brand:Edwards Signaling™
Amperage Rating:0.55/0.7 A
Average Life:148000 hr
Color:Blue
Dimensions:6-1/2 in L x 6-1/2 in W x 8 in H
Type:Rotating
Voltage Rating:24 V AC/12 to 24 V DC, 24 VAC, 12 to 24 VDC
Features
| Seven flash modes selectable using a hidden in plain sight (HIPS) switch |
| High level of immunity to shock and vibration |
| 3/4 in NPT threaded conduit |
| 0.7 A at 12 VDC, 0.55 A at 24 VAC/VDC amperage rating |