Edwards Signaling™ 125HALSA120A 125 Class Standard Steady-On Beacon, 120 V AC, Halogen Lamp, 3-1/4 in Dia, Versatile Mounting, Amber, Specifications Met: UL 1638, cUL Listed
Details
MFG PART #:125HALSA120A
McMc Part #:EDWA125HALSA120A
UPC #:782640050217
Inventory
Details
MFG PART #:125HALSA120A
McMc Part #:EDWA125HALSA120A
UPC #:782640050217
Brand:Edwards Signaling™
Amperage Rating:0.2 A
Average Life:100000 hr
Color:Amber
Diameter:3-1/4 in
Dimensions:3-7/8 in H
Housing Material:Nylon Base/Polycarbonate Dome
Lamp Type:Halogen
Mounting Type:1/2 in Internal Panel/3/4 in External Panel, Versatile
NEMA Rating:NEMA 4X
Series:125 Class
Specifications Met:UL 1638, cUL Listed
Temperature Rating:-31 to 150 deg F
Type:Standard
Voltage Rating:120 V AC, 120 VAC