Edwards Signaling™ 125STRHA120A 125 Class High Light Output Flashing Strobe Beacon, 120 V AC, Xenon Lamp, Amber, Panel Mounting, Specifications Met: UL 1638, cUL Listed, NEMA 4X
Details
MFG PART #:125STRHA120A
McMc Part #:EDWA125STRHA120A
UPC #:782640050507
Inventory
Details
MFG PART #:125STRHA120A
McMc Part #:EDWA125STRHA120A
UPC #:782640050507
Inventory
Attributes
Brand:Edwards Signaling™
Amperage Rating:0.12 A
Average Life:148000 hr
Color:Amber
Diameter:3-1/4 in
Dimensions:3-7/8 in H
Flash Rate:65 fpm
Housing Material:Nylon Base/Polycarbonate Dome
Lamp Type:Xenon
Light Output:30000 cd
Mounting Type:Panel
NEMA Rating:NEMA 4X
Series:125 Class
Specifications Met:UL 1638, cUL Listed
Temperature Rating:-31 to 150 deg F
Type:High Light Output
Voltage Rating:120 V AC, 120 VAC