Edwards Signaling™ 125STRHR120A 125 Class High Light Output Flashing Strobe Beacon, 120 V AC, Xenon Lamp, Red, Panel Mounting, Specifications Met: UL 1638, cUL Listed, NEMA 4X
Details
MFG PART #:125STRHR120A
McMc Part #:EDWA125STRHR120A
UPC #:782640050545
Inventory
Details
MFG PART #:125STRHR120A
McMc Part #:EDWA125STRHR120A
UPC #:782640050545
Brand:Edwards Signaling™
Amperage Rating:0.1 A
Average Life:148000 hr
Color:Red
Lamp Type:Xenon
Light Output:30000 cd
Series:125 Class
Shape:Cylindrical
Specifications Met:UL 1638, cUL Listed
Temperature Rating:-31 to 150 deg F
Type:High Light Output
Voltage Rating:120 V AC, 120 VAC