47605-28N
Leviton®* Actual product may vary from image
SMC 28-Inch Series, Structured Media Enclosure only, White
Details
MFG PART #:47605-28N
McMc Part #:LEVI4760528N
UPC #:078477085103
Inventory
Details
MFG PART #:47605-28N
McMc Part #:LEVI4760528N
Color:White
Dimensions:3.63 in D
Enclosure Capacity:28 in
Finish:Powder Coated
Height:28.16 in
Material:Steel
Mounting Type:Flush, Surface
Suitable For Use With:Voice, Data, Video Wiring or Multiple Dwelling Unit Module
Width:14.38 in
Features
| Snap-on cover requires no tools or fasteners |
| Modules mount vertically or horizontally |
| Self-healing foam grommets protect cable bundles and prevent dust from entering the enclosure |
| 1-piece white steel unit hold full and half width expansion modules |
| Mounting guides on cover align screw holes and reduce the chances of dropping during attachment |
| Multiple knockouts on top and bottom including two new 2 in knockouts on top, facilitate cable entry and routing |