DAH13001C
nVent HOFFMAN
* Actual product may vary from image
Electric Heater, 115VAC 1300W, 7.50x5.00x6.53 inch, Brushed, Aluminum
Details
MFG PART #:DAH13001C
McMc Part #:HOFFDAH13001C
UPC #:783510260743
Inventory
Details
MFG PART #:DAH13001C
McMc Part #:HOFFDAH13001C
UPC #:783510260743
Brand:nVent HOFFMAN
Amperage Rating:11.5 A
Material:Aluminum
Mounting Type:DIN Rail
Overall Height:6-1/4 in
Overall Length:6.38 in
Overall Width:5 in
Power Rating:1300 W
Series:D85
Temperature Rating:0 to 100 deg F
Voltage Rating:115 V AC, 115 VAC