LP8F-8-G-240
WattStopper®
* Actual product may vary from image
WattStopper® LP8F8G240 LP8 Peanut Lighting Control Panel With Group Switching Card, 8 Channel, 240 V AC, 20 A, 1-1/2 hp, 1 Pole
Details
MFG PART #:LP8F-8-G-240
McMc Part #:WASTLP8F8G240
UPC #:754182923021
Inventory
Details
MFG PART #:LP8F-8-G-240
McMc Part #:WASTLP8F8G240
UPC #:754182923021
Inventory
Attributes
Brand:WattStopper®
Amperage Rating:20 A
Dimensions:15 in H x 16-1/2 in W x 4-1/2 in D
Display Type:LCD
Enclosure Type:NEMA 1
Horsepower:1-1/2 hp
Mounting Type:Flush/Wall
Number Of Channels:8
Number Of Poles:1
Number of Switch Inputs:8
Series:LP8 Peanut
Temperature Rating:0 to 90 deg C
Time Setting:7 days
Voltage Rating:240 V AC, 240 VAC