FM1STUZ-240U
Intermatic®* Actual product may vary from image
24-Hour 208/240V Electromechanical Panel Mount Timer Module, 15 Minute Intervals, 21A, SPDT
Details
MFG PART #:FM1STUZ-240U
McMc Part #:INTEFM1STUZ240U
UPC #:078275152809
Inventory
Details
MFG PART #:FM1STUZ-240U
McMc Part #:INTEFM1STUZ240U
Attributes
Brand:Intermatic®
Amperage Rating:21 A
Contact Form:1CO 1 Form C SPDT, 1NO-1NC 1SPDT
Dimensions:2.36 in H x 2.36 in W x 1.25 in D
Electrical Connections:1/4 in Quick-Connect
Horsepower:1 hp, 2 hp
Mounting Type:Panel
Number Of Channels:1
Number Of Poles:1
Operation Mode:24 hr
Series:FM1
Temperature Rating:-40 to 185 deg F
Time Setting:15 min to 24 hr
Type:Synchronous Drive
Voltage Rating:240 V AC, 240 VAC