MAELV-600-WH
Lutron®
* Actual product may vary from image
Maestro Dimmer - Gloss Finish, Electronic Low-Voltage, Multi-location/single-pole, 120V/600W in white
Details
MFG PART #:MAELV-600-WH
McMc Part #:LUTRMAELV600WH
UPC #:027557443036
Inventory
Details
MFG PART #:MAELV-600-WH
McMc Part #:LUTRMAELV600WH
UPC #:027557443036
Inventory
Attributes
Brand:Lutron®
Color:White
Control:Tap/Touch Rocker
Dimensions:4.69 in H x 2.94 in W x 0.3 in D
Frequency Rating:60 Hz
Lamp Type:LED
Material:Plastic
Mounting Type:Wall
Number Of Poles:1
Operation Mode:On/Off
Power Rating:600 W
Series:Maestro®
Start Type:Preset
Temperature Rating:0 to 40 deg C
Terminal Type:Push-In/Screw
Type:Digital Fade Electronic
Voltage Rating:120 V AC, 120 VAC