MBCH-QR316
Panduit®* Actual product may vary from image
Panduit® Custom-Length Continuous Banding can be cut to just the right length to guarantee a snug fit for your specific project. Plus, the banding is built with 316 stainless steel and a tough polyester coating, so it can withstand brutal wear-and-tear environments. Heavy, 82'L (25m), Tensile Strength: 1112, Bundles at least 0.5 (13mm), 1pc. MTHCH-C316 head not included.
Details
MFG PART #:MBCH-QR316
McMc Part #:PANDMBCHQR316
UPC #:074983453405
Inventory
Details
MFG PART #:MBCH-QR316
McMc Part #:PANDMBCHQR316
Attributes
Brand:Panduit®
Breaking Strength:250 lb
Color:Black
Finish/Coating:Polyester Coated
Material:316 Stainless Steel
Number of Pieces:1
Overall Length:984 in
Series:MBCH
Strapping Width:0.31 in
Thickness:0.01 in