MBH-TLR316
Panduit®
* Actual product may vary from image
Panduit® Custom-Length Continuous Banding can be cut to just the right length to guarantee a snug fit for your specific project. Plus, the banding is built with 316 stainless steel, so it can withstand harsh environments. Heavy, 250'L (76m), Tensile Strength: 1112, Bundles at least 0.5 (13mm), 1pc. MTHH-C316 head not included.
Details
MFG PART #:MBH-TLR316
McMc Part #:PANDMBHTLR316
UPC #:074983543830
Inventory
Details
MFG PART #:MBH-TLR316
McMc Part #:PANDMBHTLR316
UPC #:074983543830
Inventory
Attributes
Brand:Panduit®
Breaking Strength:250 lb
Color:Natural
ETIM:EC000046
Material:316 Stainless Steel
Number of Pieces:1
Overall Length:3000 in
Series:MBH
Strapping Width:0.31 in
Thickness:0.01 in