EGSU100NSEACA
EATON
* Actual product may vary from image
Green Automatic Transfer Switch, Load management, service entrance rated, CHSPT2ULTRA surge protection, 100A, 120/240V, Two-pole, NEMA 3R enclosure, 50/60 Hz, Mechanically held switch
Details
MFG PART #:EGSU100NSEACA
McMc Part #:CUHAEGSU100NSEACA
UPC #:786685423029
Inventory
Details
MFG PART #:EGSU100NSEACA
McMc Part #:CUHAEGSU100NSEACA
UPC #:786685423029
Brand:EATON
Amperage Rating:100 A
Color:Green
Depth:5.32 in
Enclosure Type:NEMA 3R
Height:16.87 in
Number of Phases:1
Power Rating:9/11/16 kW
Series:EGSU
Voltage Rating:120/240 V AC, 120/240 VAC
Width:14.46 in