PV-10A10F
Eaton Bussmann series* Actual product may vary from image
Eaton Bussmann series photovoltaic fuses, 1000 Vdc, 10A, 50 kAIC, Non Indicating, IEC 60269-6 type A, Class gPV, Time constant: 1-3 ms, Ferrule end x ferrule end
Details
MFG PART #:PV-10A10F
McMc Part #:BUSSPV10A10F
UPC #:051712204019
Inventory
Details
MFG PART #:PV-10A10F
McMc Part #:BUSSPV10A10F
Attributes
Brand:Eaton Bussmann series
Amperage Rating:10 A
Body Size:10 mm Dia x 38 mm L
Body Type:Cylindrical
Class:gPV
Element:Single
Indicating/Non-Indicating:Non-Indicating
Interrupt Rating:50 kA
Material:Ceramic
Mounting Type:Holder
Rejection/Non-Rejection:Non-Rejection
Response Time:1 to 3 ms
Series:PV Series
Terminal Type:Ferrule End
Voltage Rating:1 kV DC, 1000 VDC