MFG PART #:PV-15A10-1P
McMc Part #:BUSSPV15A101P
UPC #:051712204057
Inventory
Details
MFG PART #:PV-15A10-1P
McMc Part #:BUSSPV15A101P
UPC #:051712204057
Inventory
Attributes
Brand:Eaton Bussmann series
Amperage Rating:15 A
Body Size:10 mm Dia x 38 mm L
Body Type:Cylindrical
Class:gPV
Element:Single
Indicating/Non-Indicating:Non-Indicating
Interrupt Rating:50 kA
Material:Ceramic
Mounting Type:Single PC Board Tab
Rejection/Non-Rejection:Non-Rejection
Response Time:1 to 3 ms
Series:PV Series
Voltage Rating:1 kV DC, 1000 VDC