FLK-A3002FC
Fluke®
* Actual product may vary from image
Details
MFG PART #:FLK-A3002FC
McMc Part #:FLUKFLKA3002FC
UPC #:095969723572
Inventory
Details
MFG PART #:FLK-A3002FC
McMc Part #:FLUKFLKA3002FC
UPC #:095969723572
Inventory
Attributes
Brand:Fluke®
Accuracy:1% +3 AC Current, 0.5% +3 A DC Current
Amperage Rating:600/1000 A
Battery Type:AA Alkaline
Contents:True RMS AC/DC Current Module/Magnetic Hanging Strap
Dimensions:6.3 in H x 2.6 in W x 1.5 in D
Display Type:LCD with Back Light
Ingress Protection Rating:IP42
Jaw Opening:1-3/16 in
Memory:65000 Readings
Resolution:0.1 A
RF Communication Range:3.5 to 20 m
RF Communications:2.4 GHz ISM
Safety Rating:CAT III 1000 V AC/CAT IV 600 V AC, CAT III 1000 VAC/CAT IV 600 VAC
Temperature Rating:-10 to 50 deg C
Voltage Rating:30 V AC/DC, 30 VAC/VDC