E0200-1662
Crouse-Hinds
* Actual product may vary from image
Eaton Crouse-Hinds series Posi-Lok E0200 panel, Up to 200A continuous, #2-2/0 AWG, Green, white, black, red, blue, Male, Thermoplastic elastomer (TPE), 5 receptacles, 600 Vac/dc
Details
MFG PART #:E0200-1662
McMc Part #:CRHIE02001662
UPC #:662275122957
Inventory
Details
MFG PART #:E0200-1662
McMc Part #:CRHIE02001662
UPC #:662275122957
Inventory
Attributes
Brand:Crouse-Hinds
Amperage Rating:200 A
Color:Black/Blue/Green/Red/White
Connection Type:Male
Contact Material:Silver Plated Copper
Dimensions:11.43 in L x 3.54 in H
Housing Material:TPE
Mounting Type:Recess
NEMA Rating:NEMA 3
Series:E0200
Temperature Rating:105 deg C
Type:1-Pole
Voltage Rating:600 V AC/DC, 600 VAC/VDC