DV18-250P-LYY
Panduit®
* Actual product may vary from image
The vibration resistant piggyback disconnect is made of brass and is tin-plated. It is barrel insulated in red vinyl housing. It has a tab size of 0.250 x 0.032" (6.3 x 0.8 mm) and supports a wire range of 22-18 AWG (0.5-1.0 mm²). It is 0.88" (22.4 mm) long and 0.29" (7.4 mm) wide. The disconnect has a standard barrel configuration and a sleeved barrel. It comes in bottles of 50.
Details
MFG PART #:DV18-250P-LYY
McMc Part #:PANDDV18250PLYY
UPC #:613056757844
Inventory
**Must be ordered in quantities of 50**
Details
MFG PART #:DV18-250P-LYY
McMc Part #:PANDDV18250PLYY
UPC #:613056757844
Inventory
Attributes
Brand:Panduit®
Color:Red
Conductor Size:22 to 18 AWG
Dimensions:0.88 in L x 0.29 in W
Finish:TiN Coated
Material:Brass
Series:250 Series
Tab Size:0.25 x 0.032 in
Temperature Rating:194 deg F
Type:Piggyback
Voltage Rating:300 V