30-C1616N
IDEAL®
* Actual product may vary from image
SLK Disconnect Fuse Kit, Thermoplastic Rubber, Polypropylene And Brass, Bright Orange, Voltage Rating: 600 V, Amperage Rating: 30 AMP, Temperature Rating: 105 DEG C, Wire Size: 2 - 14 AWG, UL Listed
Details
MFG PART #:30-C1616N
McMc Part #:IDEA30C1616N
UPC #:783250742264
Inventory
Details
MFG PART #:30-C1616N
McMc Part #:IDEA30C1616N
UPC #:783250742264
Inventory
Attributes
Brand:IDEAL®
Color:Bright Orange
Dimensions:1-5/16 in Dia x 8-1/2 in L
Material:Brass/Polypropylene/Thermoplastic Rubber
Specifications:30 A Current Rating, Crimp Wire Termination, 1 Wire Line Side, 1 Wire Load Side
Temperature Rating:221 deg F
Type:In-Line Breakaway Neutral Non Fused
Voltage Rating:600 V AC, 600 VAC
Wire Size:14 to 6 AWG