30-C2016N
IDEAL®* Actual product may vary from image
IDEAL® SLK® 30-C2016N Y-Tap Breakaway Non-Fused Disconnect Fuse Kit, 4 to 2 AWG, 14 to 6 AWG Aluminum/Copper Wire, Polypropylene/TPE Insulation, Brass
Details
MFG PART #:30-C2016N
McMc Part #:IDEA30C2016N
UPC #:783250742516
Inventory
Details
MFG PART #:30-C2016N
McMc Part #:IDEA30C2016N
Attributes
Brand:IDEAL®
Color:Orange
Dimensions:8-1/2 in L
Finish:Tin Plated
Insulation Type:Polypropylene/TPE
Material:Brass
Specifications:30 A Current Rating, Crimp Wire Termination, 2-Wire Line Side, 1-Wire Load Side, Neutral
Temperature Rating:105 deg C
Type:Y-Tap Breakaway Non-Fused
Voltage Rating:600 V AC, 600 VAC
Wire Size:4 to 2 AWG, 14 to 6 AWG