AFR20TRW
Hubbell Wiring Device-Kellems* Actual product may vary from image
20A ARC FAULT TR RECEPTACLE WHITE.
Details
MFG PART #:AFR20TRW
McMc Part #:HUWIAFR20TRW
UPC #:783585426167
Inventory
Details
MFG PART #:AFR20TRW
McMc Part #:HUWIAFR20TRW
Attributes
Brand:Hubbell Wiring Device-Kellems
Amperage Rating:20 A
Color:White
Dimensions:1.31 in W x 1.29 in D x 4.21 in H
Grade:Commercial/Residential
Horsepower:1 HP
Material:Thermoplastic/Composite
NEMA Rating:5-15R
Temperature Rating:-30 to 150 deg F
Terminal Type:Screw
Type:1-Phase Decorator Duplex Standard Tamper Resistant Screw Mount
Voltage Rating:125 V AC, 125 VAC
Features
| Meets new 2017 national electric code for AFCI protection |
| Meets or exceeds UL requirements for tripping time on series and parallel arcs |
| Tamper resistant and self-grounding construction are standard features |
| Automatically tests the AFCI each time the reset button is pressed in place |
| No reset when tested if AFCI functionality is compromised |
| 20 A protection feed-through |
| Indoor dry unless protected by additional mean environmental conditions |
| Straight blade receptacle |
| 2500 W power rating |