EBR15034FD150
Appleton®
* Actual product may vary from image
EBR Series Receptacle With Mounting Box, Number Of Poles: 4, Number Of Wires: 3, Amperage Rating: 150 AMP, Voltage Rating: 600 VAC, Phase: 3 PH, Material: Copperfree (4/10 Of 1 PCT Maximum) Aluminum, Nema Rating: NEMA 3, 3R, 4, 4X,
Details
MFG PART #:EBR15034FD150
McMc Part #:EGSMEBR15034FD150
UPC #:781381089906
Inventory
Details
MFG PART #:EBR15034FD150
McMc Part #:EGSMEBR15034FD150
UPC #:781381089906
Inventory
Attributes
Brand:Appleton®
Amperage Rating:150 A
Dimensions:16.83 in H x 9.06 in W x 13.95 in D
Frequency Rating:60 Hz
Material:Copper Free Aluminum
NEMA Rating:NEMA 3/3R/4/4X/7CD/9FG
Number Of Poles:4
Number of Wires:3
Series:EBR
Terminal Type:Pressure Wire
Type:Dust Ignitionproof Explosionproof
Voltage Rating:600 V AC, 600 VAC