PS20AC2-CPL
Pass & Seymour®
* Actual product may vary from image
2-Pole Pilot Lighted Switch, Back and Side-Wire, 20A 120/277V
Details
MFG PART #:PS20AC2-CPL
McMc Part #:PASEPS20AC2CPL
UPC #:785007195859
Inventory
Details
MFG PART #:PS20AC2-CPL
McMc Part #:PASEPS20AC2CPL
UPC #:785007195859
Actuator:Cam/Spring/Toggle
Amperage Rating:20 A
Color:Clear
Connection:Back/Side Wired/Screw
Dimensions:3.3 in H x 1.32 in W x 1.073 in D
Environmental Conditions:-40 to 115 deg C Operating Temperature
Material:Thermoplastic
Mounting:Wall
Number Of Poles:2
Operating Cycles:50000 Cycles
Power Rating:1/2 hp, 2 W