ICN2S24T35I
Advance
* Actual product may vary from image
The right fit for your high-output applications;Programmed Start Operation - Helps to extend lamp life in frequent switching applications such as occupancy sensors or daylight harvesting;Starting Capability at -20F - Suited for cold temperature applications (54W models only);High-Low Switching - One ballast can easily switch from 4-lamp to 2-lamp fixtures;No matter what the conditions require, operating at a variety of line voltages between 120V to 480V, whether located in high ambient temperature environments (requiring a 90° C rating) or not, our family of Philips Advance Centium ballasts are ideal for a wide variety of applications.;IntelliVolt Technology (120-277V);Lamp EOL Protection;UL Type CC rated - Anti-arcing circuitry provides greater flexibility to meet end-user application requirements;Retail, commercial, institutional and industrial applications including; schools, offices, specialty & department stores, warehouses and manufacturing
Details
MFG PART #:ICN2S24T35I
McMc Part #:ADTRICN2S24T35I
UPC #:781087131695
Inventory
Details
MFG PART #:ICN2S24T35I
McMc Part #:ADTRICN2S24T35I
UPC #:781087131695
Inventory
Attributes
Brand:Advance
Amperage Rating:0.19 to 0.44 A
Ballast Factor:1
Dimensions:14.17 in L x 1.18 in W x 1.06 in H
Dimmable:No
Frequency Rating:50/60 Hz
Lamp Type:T5HO
Lamp Wattage:24 W
Material:Metal
Number of Lamps:2
Power Factor:1
Start Type:Programmed
Temperature Range:70 deg C
Thermal Protection:Class P
Total Harmonic Distortion:10 %
Voltage Rating:120 to 277 V AC, 120 to 277 VAC
Wattage:52 W