RL2SP20TPI
Advance
* Actual product may vary from image
Advance RL2SP20TPI Standard Electromagnetic Fluorescent Ballast, T12 Lamp, 20 W Lamp, 120 VAC, Pre-Heat, 0.61 Ballast Factor
Details
MFG PART #:RL2SP20TPI
McMc Part #:ADTRRL2SP20TPI
UPC #:781087106327
Inventory
Details
MFG PART #:RL2SP20TPI
McMc Part #:ADTRRL2SP20TPI
UPC #:781087106327
Inventory
Attributes
Brand:Advance
Amperage Rating:0.49 A
Ballast Factor:0.61
Ballast Grade:ANSI C82.1
Dimensions:6.5 in L x 2.38 in W x 1.5 in H
Frequency Rating:60 Hz
Lamp Type:T12
Lamp Wattage:20 W
Material:Metal
Minimum Starting Temperature:30 deg F
Number of Lamps:2
Power Factor:0.61
Series:Standard
Start Type:Pre-Heat
Thermal Protection:Class P
Total Harmonic Distortion:10 %
Type:Electromagnetic Fluorescent
Voltage Rating:120 V AC, 120 VAC