MFG PART #:PV-15A10-2P
McMc Part #:BUSSPV15A102P
UPC #:051712204064
Inventory
Details
MFG PART #:PV-15A10-2P
McMc Part #:BUSSPV15A102P
UPC #:051712204064
Brand:Eaton Bussmann series
Amperage Rating:15 A
Body Size:10 mm Dia x 38 mm L
Body Type:Cylindrical
Interrupt Rating:50 kA
Mounting Type:Dual PC Board
Response Time:1 to 3 ms
Series:PV Series
Terminal Type:Radial Blade End
Voltage Rating:1 kV DC, 1000 VDC