MFG PART #:PV-15A14F
McMc Part #:BUSSPV15A14F
UPC #:051712377195
Inventory
Details
MFG PART #:PV-15A14F
McMc Part #:BUSSPV15A14F
UPC #:051712377195
Inventory
Attributes
Brand:Eaton Bussmann series
Amperage Rating:15 A
Body Size:14 mm Dia x 51 mm L
Body Type:Cylindrical
Class:gPV
Element:Silver Fuse
Indicating/Non-Indicating:Non-Indicating
Interrupt Rating:30 kA
Material:Melamine
Response Time:1 to 3 ms
Series:PV Series
Terminal Type:Ferrule End
Voltage Rating:1.1000000000000001 kV DC, 1100 VDC