MFG PART #:E1016-9600
McMc Part #:CRHIE10169600
UPC #:662275857804
Inventory
Details
MFG PART #:E1016-9600
McMc Part #:CRHIE10169600
UPC #:662275857804
Inventory
Attributes
Brand:Eaton Crouse-Hinds series
Amperage Rating:400 A
Color:Red
Connection Type:Female x Male x Male x Male
Contact Material:Brass
Dimensions:1.88 in Dia x 6.44 in L
Housing Material:TPE
Mounting Type:Panel
Series:E1016 J
Specifications:1-Pole, NEMA 3R Enclosure
Temperature Rating:-40 to 105 deg C
Type:3-Fer 45 deg
Voltage Rating:600 V AC/DC, 600 VAC/VDC
Wire Size:2 to 1 AWG