115-6Y-0.75C2
Edwards Signaling™* Actual product may vary from image
Edwards Signaling™ GuardSwitch™ 115-6Y-0.75C2 Non-Contact Reed Interlock/Position Switch With RS4.23T-0.2 75 ft Turck CN, 2.54 in L x 0.75 in W x 0.63 in H Magnetic Actuator, 0.7 A at 35 V AC/1 A at 25 V DC, 25 VA Contact, 1NO Contact, Polyurethane Contact
Details
MFG PART #:115-6Y-0.75C2
McMc Part #:EDWA1156Y0.75C2
UPC #:461881310372
Inventory
Details
MFG PART #:115-6Y-0.75C2
McMc Part #:EDWA1156Y0.75C2
Attributes
Brand:Edwards Signaling™
Actuator Size:2.54 in L x 0.75 in W x 0.63 in H
Actuator Type:Magnet/Y, Magnetic
Cable Length:3/4 ft
Contact Configuration:1NO
Contact Material:Polyurethane
Contact Rating:0.7 A at 35 V AC/1 A at 25 V DC, 25 VA, 0.7 A at 35 VAC/1 A at 25 VDC, 25 VA
Dimensions:2.54 in L x 0.75 in W x 0.63 in H
Enclosure Type:NEMA 1/2/3/4/4X/5/6/12/12K/IP67
Material:Nylon 6/6
Series:115
Type:Non-Contact Reed
Features
| 0.2 A at 120 VAC/0.2 A at 120 VDC switching current, 0.7 A at 35 VAC/1 A at 25 VDC switching current, 25 VA contact rating |