Edwards Signaling™ 125HALFR24DB 125 Class Flashing Beacon, 24 V DC, Halogen Lamp, 3-1/4 in Dia, Surface Mount, Red Lens
Details
MFG PART #:125HALFR24DB
McMc Part #:EDWA125HALFR24DB
UPC #:782640051269
Inventory
Details
MFG PART #:125HALFR24DB
McMc Part #:EDWA125HALFR24DB
UPC #:782640051269
Brand:Edwards Signaling™
Amperage Rating:0.77 A
Average Life:15000 hr
Diameter:3-1/4 in
Dimensions:3-7/8 in L
Flash Rate:65 fpm
Flash Type:Intermittent Flash
Housing Material:Nylon/Polycarbonate
Lamp Type:Halogen
Lens Color:Red
Mounting Type:Surface, Surface/Panel
Temperature Rating:-31 to 150 deg F
Voltage Rating:24 V DC, 24 VDC
Wattage:9 W