439D-10AW-R
Edwards Signaling™* Actual product may vary from image
Edwards Signaling™ 439D-10AW-R Vibrating Fire Alarm Bell, 24 V DC, 0.085 A, 85 dB, Surface Mounting, 10 in Gong, Specifications Met: CSFM Listed, UL Listed, FM Approved, MEA Listed
Details
MFG PART #:439D-10AW-R
McMc Part #:EDWA439D10AWR
UPC #:793016022943
Inventory
Details
MFG PART #:439D-10AW-R
McMc Part #:EDWA439D10AWR
Attributes
Brand:Edwards Signaling™
Amperage Rating:0.085 A
Color:Red
Dimensions:3-15/32 in D
Frequency Rating:60 Hz
Gong Size:10 in
Material:Heavy Duty Die Cast
Mounting Type:Surface
Series:430D
Sound Level:85 dB
Specifications Met:CSFM Listed, UL Listed, FM Approved, MEA Listed
Type:Vibrating
Voltage Rating:24 V DC, 24 VDC
Features
| Rugged, compact mechanism |
| Rated for outdoor use with optional back box |
| Under dome mechanism |
| Steel alloy gong with epoxy powder coating |
| Back box available for use in outdoor applications |
| Supplied mounting plate installs directly on surface or on any single-gang box, or on any 3-1/2 in or 4 in octagon, or 4 in square electrical box |