Edwards Signaling™ 52A-G5-20WH 52 Series Weatherproof Rotating Beacon, 24 V AC, Halogen Lamp, 6 in Dia, Screw Mount, Amber, UL 1638, cUL Listed
Details
MFG PART #:52A-G5-20WH
McMc Part #:EDWA52AG520WH
UPC #:782640030653
Inventory
Details
MFG PART #:52A-G5-20WH
McMc Part #:EDWA52AG520WH
UPC #:782640030653
Inventory
Attributes
Brand:Edwards Signaling™
Amperage Rating:0.8 A
Average Life:25000 hr
Color:Amber
Diameter:6 in
Dimensions:8-1/2 in H
Flash Rate:65 fpm
Housing Material:Cast Metal Base/Polycarbonate Dome
Lamp Type:Halogen
Light Output:2839 cd
Mounting Type:1/2 in NPT Surface, Screw
Series:52 Series
Shape:Cylindrical
Specifications Met:UL 1638, cUL Listed
Temperature Rating:-31 to 150 deg F
Type:Weatherproof
Voltage Rating:24 V AC, 24 VAC
Wattage:20 W