52G-N5-40WH
Edwards Signaling™* Actual product may vary from image
Edwards Signaling™ 52G-N5-40WH 52 Series Weatherproof Rotating Beacon, 120 V AC, Halogen Lamp, 6 in Dia, Screw Mount, Green, UL 1638, cUL Listed
Details
MFG PART #:52G-N5-40WH
McMc Part #:EDWA52GN540WH
UPC #:782640265543
Inventory
Details
MFG PART #:52G-N5-40WH
McMc Part #:EDWA52GN540WH
Attributes
Brand:Edwards Signaling™
Amperage Rating:0.35 A
Average Life:25000 hr
Color:Green
Diameter:6 in
Dimensions:8-1/2 in H
Flash Rate:65 fpm
Housing Material:Cast Metal Base/Polycarbonate Dome
Lamp Type:Halogen
Light Output:3328 cd
Mounting Type:1/2 in NPT Surface, Screw
Series:52 Series
Shape:Cylindrical
Specifications Met:UL 1638, cUL Listed
Temperature Rating:-31 to 150 deg F
Type:Weatherproof
Voltage Rating:120 V AC, 120 VAC
Wattage:40 W