5530M-24Y6
Edwards Signaling™* Actual product may vary from image
Details
MFG PART #:5530M-24Y6
McMc Part #:EDWA5530M24Y6
UPC #:782640280034
Inventory
Details
MFG PART #:5530M-24Y6
McMc Part #:EDWA5530M24Y6
Attributes
Brand:Edwards Signaling™
Color:Gray
Dimensions:13.75 in H x 8 in W x 8.73 in D
Frequency Response:50/60 Hz
Mounting Type:Surface
Series:5530M
Sound Level:120/110 dB
Specifications:0.31 to 0.2 A, 120 to 240/125 to 250 V AC/DC, 0.31 to 0.2 A, 120 to 240/125 to 250 VAC/VDC
Features
| 3R NEMA environmental condition |
| Suitable for division 2 locations |
| Captive components |
| Speaker can be rotated and locked in any horizontal direction |
| For industrial applications requiring high-decibel output and micro-processor reliability |
| 24 VDC battery backup terminals |