I17XX-FLEX1500
Fluke®
* Actual product may vary from image
Fluke 12 inch iFlex flexible current probes measure to 1500A AC while providing the ultimate measurement flexibility. The iFlex probes connect directly to the energy logger, displaying current measurements without error prone scaling factors. The 1.8 m (6 ft) cord allows separation between the measurement location and the energy logger making it easier to view the display
Details
MFG PART #:I17XX-FLEX1500
McMc Part #:FLUKI17XXFLEX1500
UPC #:095969786669
Inventory
Details
MFG PART #:I17XX-FLEX1500
McMc Part #:FLUKI17XXFLEX1500
UPC #:095969786669
Inventory
Attributes
Brand:Fluke®
Amperage Rating:1500 A
Conductor Size:3.46 in
Frequency Rating:50/60 Hz
Material:TPR
Type:Flexible
Voltage Rating:1 kV AC, 1000 VAC