TEYH3125B
GE
* Actual product may vary from image
The TEY is a one-inch wide per pole, compact, "bolt-on" circuit breaker for use on grounded 480Y/277 Vac systems. The bolt-on mounting base accessory makes the TEY suitable for varied applications as a lug-lug breaker. All TEY circuit breakers feature Quick-make / Quick-break mechanisms, common trip bars, and easy to spot trip indication to ensure safety and reliability. TEYH breakers are available in 1, 2, and 3 pole versions 2&3 pole versions can be ordered with auxiliary contact, shunt trip, undervoltage release, or bell alarm accessories. 125A 3POLE 35KA 480/277 CKT BKR
Details
MFG PART #:TEYH3125B
McMc Part #:GEDITEYH3125B
UPC #:783164462258
Inventory
Details
MFG PART #:TEYH3125B
McMc Part #:GEDITEYH3125B
UPC #:783164462258
Inventory
Attributes
Brand:GE
Actuator Type:Handle
Amperage Rating:125 A
Connection Type:Load Lug
Dimensions:5-1/4 in H x 3 in W x 3-1/16 in D
Frame:TEYH
Frequency Rating:50/60 Hz
Interrupt Rating:65/35 kA
Material:Plastic
Mounting Type:Bolted-On
Number Of Poles:3
Phase:3
Temperature Rating:40 deg C
Trip Type:LI/Non-Interchangeable Thermal Magnetic, Thermal Magnetic
Type:Compact
Voltage Rating:120/240/277/480 V AC/250 V DC, 120/240/277/480 VAC, 250 VDC