ETS12LX11
Greenlee®
* Actual product may vary from image
Gator® Cable Tray/Bolt Cutter ETS12LX 12mm with 120V Charger. Equipped with Bluetooth™ Communication enabled via the Greenlee Gator Eye app. Features LED display screen communicating pressure and battery levels as well as tool diagnostics with real-time tool feedback. Designed to cut one-time disposable locks, shipping container seals and small diameter bolts. State of the art 18V lithium ion (Li-ion) battery provides 70 percent more cycles per charge and faster cycle times. LED light provides the operator with the battery charge and tool maintenance status. In-line tool style is light weight and very easy to control. One trigger controls all tool functions. Cutting head rotates 350°. Tools automatically retract when the cutting cycle is complete. Overmolded tacky grip areas make gripping the tool easier and more comfortable. LED work light illuminates dark work areas. Greenlee battery-powered tools now use bio-degradable oil. Smart Chargers control the charging current, charging voltage and battery temperature to maximize battery life. Available with 120V, 12V or 230V battery charger or with 120V or 230V corded adapter in place of batteries and charger.
Details
MFG PART #:ETS12LX11
McMc Part #:GREEETS12LX11
UPC #:783310611820
Inventory
Details
MFG PART #:ETS12LX11
McMc Part #:GREEETS12LX11
UPC #:783310611820
Inventory
Attributes
Brand:Greenlee®
Bare Tool/Kit:Bare Tool
Battery Capacity:2 Ah
Battery Included:Yes
Battery Type:Li-Ion, Lithium-Ion
Color:Black
Control Type:Trigger
Cutting Capacity:2/0 AWG Aluminum/Copper
Dimensions:13-5/8 in L x 2-7/8 in W
Handle Type:In-Line Style with Overmolded Rubber Grip
Type:C-Head Style Standard
Voltage Rating:18 V DC, 18 VDC