MFG PART #:AFR20TRW
McMc Part #:HUWIAFR20TRW
UPC #:783585426167
Inventory
Details
MFG PART #:AFR20TRW
McMc Part #:HUWIAFR20TRW
UPC #:783585426167
Inventory
Attributes
Brand:Hubbell Wiring Device-Kellems
Amperage Rating:20 A
Color:White
Dimensions:1.31 in W x 1.29 in D x 4.21 in H
Grade:Commercial/Residential
Horsepower:1 HP
Material:Thermoplastic/Composite
NEMA Rating:5-15R
Number Of Poles:2
Number of Wires:3
Temperature Rating:-30 to 150 deg F
Terminal Type:Screw
Type:1-Phase Decorator Duplex Standard Tamper Resistant Screw Mount
Voltage Rating:125 V AC, 125 VAC