MFG PART #:GFBFST20
McMc Part #:HUWIGFBFST20
UPC #:883778122200
Inventory
Details
MFG PART #:GFBFST20
McMc Part #:HUWIGFBFST20
UPC #:883778122200
Inventory
Attributes
Brand:Hubbell Wiring Device-Kellems
Amperage Rating:20 A
Color:Brown
Dimensions:1.75 in W x 1.47 in D
Frequency Rating:60 Hz
Grade:Commercial
Horsepower:1 HP
Material:Thermoplastic/Composite
NEMA Rating:5-20R
Number Of Poles:2
Number of Wires:3
Temperature Rating:-30 to 150 deg F
Terminal Type:Screw
Type:1-Phase Blank Face Heavy Duty Standard Self Test Screw Mount
Voltage Rating:125 V AC, 125 VAC