MFG PART #:GFRST15U
McMc Part #:HUWIGFRST15U
UPC #:883778124150
Inventory
Details
MFG PART #:GFRST15U
McMc Part #:HUWIGFRST15U
UPC #:883778124150
Inventory
Attributes
Brand:Hubbell Wiring Device-Kellems
Amperage Rating:15 A
Color:Brown
Dimensions:1.75 in W x 1.47 in D
Frequency Rating:60 Hz
Grade:Commercial
Horsepower:1/2 hp
Material:Nylon/Thermoplastic
NEMA Rating:5-15R
Number Of Poles:2
Number of Wires:3
Temperature Rating:-30 to 150 deg F
Terminal Type:Screw
Type:Decorator Duplex Heavy Duty Self-Test Straight Blade
Voltage Rating:125 V AC, 125 VAC