MFG PART #:GFRST20U
McMc Part #:HUWIGFRST20U
UPC #:883778124235
Inventory
Details
MFG PART #:GFRST20U
McMc Part #:HUWIGFRST20U
UPC #:883778124235
Brand:Hubbell Wiring Device-Kellems
Amperage Rating:20 A
Color:Brown
Dimensions:1.75 in W x 1.47 in D
Frequency Rating:60 Hz
Grade:Commercial
Horsepower:1 HP
Material:Thermoplastic/Composite
NEMA Rating:5-20R
Number Of Poles:2
Number of Wires:3
Temperature Rating:-40 to 75 deg C
Terminal Type:Screw
Voltage Rating:125 V AC, 125 VAC