MFG PART #:GFSPST15W
McMc Part #:HUWIGFSPST15W
UPC #:883778124624
Inventory
Details
MFG PART #:GFSPST15W
McMc Part #:HUWIGFSPST15W
UPC #:883778124624
Inventory
Attributes
Brand:Hubbell Wiring Device-Kellems
Amperage Rating:15 A
Color:White
Dimensions:1.75 in W x 1.47 in D x 3.28 in H
Frequency Rating:60 Hz
Grade:Commercial
Horsepower:1/2 hp
Material:Composite
NEMA Rating:5-15R
Number Of Poles:2
Number of Wires:3
Temperature Rating:-40 to 75 deg C
Terminal Type:Screw
Type:1-Phase Auto Grounding Duplex Heavy Duty Self-Test Tamper Resistant Standard Screw Mount
Voltage Rating:125 V AC, 125 VAC