30-C1626N
IDEAL®
* Actual product may vary from image
IDEAL® SLK® 30-C1626N In-Line Breakaway Non-Fused Disconnect Fuse Kit, 14 to 6 AWG, 14 to 10 AWG Aluminum/Copper Wire, Polypropylene/TPE Insulation, Brass
Details
MFG PART #:30-C1626N
McMc Part #:IDEA30C1626N
UPC #:783250742332
Inventory
Details
MFG PART #:30-C1626N
McMc Part #:IDEA30C1626N
UPC #:783250742332
Brand:IDEAL®
Color:Orange
Dimensions:1-5/16 in Dia x 8-1/2 in L
Insulation Type:Polypropylene/TPE
Material:Brass
Specifications:30 A Current Rating, Crimp Wire Termination, 1-Wire Line Side, 2-Wire Load Side, Neutral
Temperature Rating:105 deg C
Type:In-Line Breakaway Non-Fused
Voltage Rating:600 V AC, 600 VAC
Wire Size:14 to 6 AWG, 14 to 10 AWG