FM1STUZ-120U
Intermatic®
* Actual product may vary from image
24-Hour 120V Electromechanical Panel Mount Timer Module, 15 Minute Intervals, 21A, SPDT
Details
MFG PART #:FM1STUZ-120U
McMc Part #:INTEFM1STUZ120U
UPC #:078275152816
Inventory
Details
MFG PART #:FM1STUZ-120U
McMc Part #:INTEFM1STUZ120U
UPC #:078275152816
Inventory
Attributes
Brand:Intermatic®
Amperage Rating:21 A
Contact Form:1CO 1 Form C SPDT, 1NO-1NC, SPDT
Dimensions:2.36 in H x 2.36 in W x 1.25 in D
Electrical Connections:1/4 in Quick-Connect
Horsepower:1 HP
Mounting Type:Panel
Number Of Poles:1
Pulse Duration:24 hr
Series:FM1
Temperature Rating:-40 to 185 deg F
Time Setting:15 min to 24 hr
Type:Synchronous
Voltage Rating:120 V AC, 120 VAC