47605-21E
Leviton®* Actual product may vary from image
21-Inch Structured Media Enclosure, Black
Details
MFG PART #:47605-21E
McMc Part #:LEVI4760521E
UPC #:078477543658
Inventory
Details
MFG PART #:47605-21E
McMc Part #:LEVI4760521E
Color:White
Dimensions:3.63 in D
Enclosure Capacity:21 in
Finish:Powder Coated
Height:21.1 in
Material:Steel
Mounting Type:Flush, Surface
Suitable For Use With:Voice, Data, Video, Audio, Security and IT/AV Control Module
Width:14.38 in
Features
| Snap-on cover requires no tools or fasteners |
| Modules mount vertically or horizontally |
| Self-healing foam grommets protect cable bundles and prevent dust from entering the enclosure |
| Bottom cutout pattern accommodates AC and DC power modules |
| Mounting slots on the enclosure simplify adjustment for different drywall depths |
| Ships with a cardboard insert to help prevent drywall debris or paint overspray |
| Multiple knockouts on the top and bottom support conduit up to 2 in Dia and facilitate cable routing and entry |