47605-42S
Leviton®* Actual product may vary from image
42 Inch Premium Hinged & Vented Door
Details
MFG PART #:47605-42S
McMc Part #:LEVI4760542S
UPC #:078477615324
Inventory
Details
MFG PART #:47605-42S
McMc Part #:LEVI4760542S
Color:White
Cover Type:Surface/Recessed
Dimensions:42 in H x 15.6 in W x 0.25 in D
Finish:Powder Coated
Material:Steel
Suitable For Use With:Voice, Data, Video Wiring or Multiple Dwelling Unit Module
Features
| Mounting slots on the enclosure simplify adjustment for different sheetrock depths |
| Sheetrock depth marks (1/2, 5/8 and 3/4 in) on the enclosure simplify alignment |
| Keyhole slots on the cover allow for easier installation |
| Multiple knockouts on the top support conduit up to 2 in Dia and facilitate cable routing and entry |